Chemie v kosmetice: Které běžně dostupné látky škodí vašemu zdraví?

Chemie v kosmetice: Které běžně dostupné látky škodí vašemu zdraví?

 

deaths-head-160623_640 (1)

 

Někteří spotřebitelé mají stále pocit, že cílem přírodní kosmetiky je jen vytáhnout z jejich kapes nějakou tu korunu navíc. Její cena je sice dražší, ale má to své opodstatnění. Získat nálepku „přírodní“ nebo „bio“ není tak jednoduché. Kosmetika totiž musí projít řadou testů.

Pokud se ale podíváte na složení levnějších kosmetických prostředků, mnohdy vám budou vstávat vlasy na hlavě. To, co si každý den aplikujete na kůži, totiž může mít značně negativní účinky. Proto si v tomto článku rozebereme nejběžnější chemii, kterou naleznete v kosmetice.

Obsah článku:

  • Deriváty ropy
  • SLS a SLES
  • Parabeny
  • Jak se vyhnout problémům

Deriváty ropy

Ropa se v dnešní době stala synonymem pro nekvalitní, uměle vyráběné produkty. Určitě vás tedy nepřekvapí, že na tomto seznamu figuruje také. Deriváty ropy naleznete ve výpisu složení produktů pod názvem:

  • minerální olej,
  • Paraffinum Liquidum
  • parafín, vazelína
  • propylenglykol

Minerální olej se používá už dlouhá léta, jeho účinky ale nejsou pro tělo příliš blahodárné. „Vazelína“ utvoří neprostupnou vrstvu, která vás může ochránit před mrazem či větrem. Ucpává však póry, takže neumožňuje pleti dýchat. Zhoršuje navíc schopnost pleti eliminovat toxiny a zpomaluje regeneraci a obnovu pleti. To vede k předčasnému stárnutí.

Čím můžete deriváty ropy nahradit? Pomůžou přírodní výrobky jako bambucké máslo či rostlinné oleje. Kosmetiku si můžete vytvořit sami doma. V naší nabídce naleznete esenciální oleje a nosné oleje, s jejichž pomocí je výroba poměrně jednoduchá.

Umělá barviva

Umělá barviva jsou obvykle vyrobena z ropy nebo uhelného dehtu. Používají se k zlepšení vzhledu kosmetických produktů. Karcinogeny a neurotoxicity v nich obsažené mohou na pokožku působit dráždivě. V EU je jejich používání zakázané, u nás se s nimi tedy nesetkáte.

SLS a SLES

Věděli jste, že se tyto látky využívají u produktů na čištění aut a podlahy? Kromě toho je najdete i v některých kosmetických produktech. Jejich použití je totiž levné a efektivní. Při kontaktu s pokožkou totiž vytvoří krásnou pěnu. Často ale mívají negativní vliv.

Jedná se totiž o leptavá čidla, která dráždí kůži, plíce i oči. Mohou vysušovat kůži a v případě šamponů na vlasy dokonce podporovat vznik lupů a svědění. Negativní vliv mají i na reprodukční systém. V kombinaci s dalšími složkami pak mohou být ještě nebezpečnější. Ve složení je hledejte pod názvy Sodium Lauryl Sulphate a Sodium Laureth Sulphate.

Parabeny

A u reprodukční soustavy ještě chvíli zůstaneme. Na tu totiž mají vliv i parabeny. Ty se sice využívají dlouhá století, řada výzkumů ale prokázala, že mohou být velice škodlivé. Negativní vliv mají zejména u mužů. U nich při pravidelném používání dochází k významnému poklesu denní produkce spermií.

O něco novější výzkum z roku 2011 pak tvrdí, že parabeny jsou přítomné v krvi a moči mladých mužů už po několika hodinách od aplikace pleťové vody. U obou pohlaví pak tato látka může vést k rozvoji rakoviny. Zatímco u mužů jde o rakovinu varlat, u žen existuje riziko vzniku rakoviny prsu. Paraben totiž napodobuje chování estrogenu, jehož podíl na vzniku tohoto onemocnění je znám už více než 30 let.

Jak se vyhnout problémům?

Pokud chcete mít jistotu, že na svou kůži aplikujete opravdu kvalitní kosmetiku, potom pečlivě čtěte příbalové informace. Dávejte si pozor na výše zmíněné látky, které mají prokazatelně škodlivý vliv nejen na kůži, ale i celý organismus. S trochou vaší snahy ale můžete tyto problémy eliminovat.

Jak? Kosmetiku si totiž snadno vyrobíte v pohodlí domova. Stačí k tomu směsi esenciálních olejů a nosných olejů, popřípadě alkoholu. jejichž kombinací vytvoříte voňavou, směs. Vyzkoušejte také rozpustit 2 čajové lžičky včelího vosku a přidejte 20 - 30 kapek esenciálního oleje, vznikne voňavý tuhý parfém. Díky esenciálním olejům se všechny přírodní látky dostanou rychleji do krve.  Budete tak mít jistotu, že svému zdraví neškodíte. Ba naopak. Právě díky domácí kosmetice vaše pokožka získá tu správnou harmonii, hydrataci a další nezbytné vlastnosti pro každodenní fungování. Také proto Vám přinášíme kvalitní skutečně přírodní kosmetiku od českého výrobce

 

 

 

Čiístá a přírodní kosmetika.jpg 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.